Cumhuriyet Bayramı tören kutlamalarında ilk olarak Vali Fahri Meral, Valilik Makamında tebrikleri kabul etti.  Tebrikat töreninin ardından kutlama ve geçiş töreni için Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydan’ına geçildi.
 
Gerçekleştirilen törenlere Vali Fahri Meral, Karaman Milletvekilleri Dr. Recep Şeker, Av. İsmail Atakan Ünver, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz, resmi ve sivil erkân, meslek kuruluşları ve sivil toplum temsilcileri, şehit ve gazi dernekleri, siyasi parti il yöneticileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.
 
Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanına Cumhuriyet Meydanındaki kutlamalarda ilk olarak, Vali Fahri Meral ve Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, törene katılan vatandaşların bayramını kutladılar. 
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu. Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajında şunlar iletildi. “ Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ile bu gurur günümüzü bizimle paylaşan tüm dostlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.
 
Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve yeni devletimizin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı tazimle yâd ediyorum.
 
İlk Meclis’ten bugüne kadar, milli iradenin temsilcisi olarak ülkemizin kurtuluşu, gelişmesi, büyümesi, güçlenmesi için gayret sarf eden milletvekillerimize şükranlarımızı sunuyorum. Bin yıllık vatanımız Anadolu topraklarının her karışında kanı ve alın teri olan tüm ecdada, şehitlerimize, gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.
 
Terörle mücadelede ve 15 Temmuz’da hayatlarını kaybeden güvenlik güçlerimiz ile vatandaşlarımızın aziz hatıraları, milletimizin hafızasında ve devletimizin kimliğinde daima yaşayacaktır. Ülkemizi “muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelemizde ileri demokrasi ve güçlü ekonomi yönünde kat ettiğimiz her mesafeyi, şanlı geleceğimiz için yakılan bir ışık olarak görüyorum.
 
İstanbul’daki yeni havalimanımız da, işte bu ışıklardan biridir. Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve oradan genç Türkiye Cumhuriyeti’ne devreden tarihi süreklilik içinde süren büyük yolculuğumuzu, inşallah, 2023 hedeflerimizle taçlandıracak, 2053 ve 2071 vizyonlarımızla da bir üst seviyeye çıkartacağız.
 
Malazgirt’ten başlayıp son bir asırdır Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Dumlupınar’da, Kıbrıs’ta devam eden zaferlerimizden, Suriye’deki insani duruşumuza kadar her gelişme, milletimizin asil duruşunun sembolleridir. Türkiye’nin her başarısı, aynı zamanda insanlığın ortak vicdanındaki, bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mazlumların, mağdurların yüreğindeki umutları besliyor, canlandırıyor, harekete geçiriyor.
 
İşte bu sebeple ülkemiz, dünyanın en büyük 17. ekonomisi olduğu halde, insani yardımlar konusunda milli gelire göre ilk sırada bulunuyor. Herkesin kapısını ve kalbini kapattığı sığınmacılara evini ve yüreğini açan, insani sorumluluklarını bihakkın yerine getiren tek ülke Türkiye olmuştur.
 
Tarihe, mazlumlara sırtını dönen değil evini ve ekmeğini bölüşen, her konuda tercihini haktan ve adaletten yana kullanan bir ülke olarak geçmenin şerefi bize yeter. Bu duruşumuzdan asla taviz vermeyecek, hiçbir engelin, hiçbir sabotajın, hiçbir oyunun bizi hedeflerimizden alıkoymasına müsaade etmeyeceğiz.
 
Bizler, 95. yıldönümüne vasıl olduğumuz Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Bu düşüncelerle bir kez daha 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ediyorum. ” mesajı coşkulu kalabalığa okundu.
 
Cumhurbaşkanımızın okunan mesajının ardından tören, Vali Fahri Meral’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.  Konuşmasında Vali Meral, şu ifadelere yer verdi. “Cumhuriyetimizin ilanının 95’inci yıldönümünü milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde, tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
 
Bu tarihi günde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi milletçe sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz. Atatürk’ün önderliğinde, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Bu zaferin ardından yeni kurulan devlet, Cumhuriyet ile taçlanarak tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi olarak gerçekleşmiştir.
 
Geçen zaman zarfında eğitimden sağlığa, sanayileşmeden altyapıya, siyasetten ekonomiye her alanda büyük gelişme sağlanmıştır. Siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarda gerçekleştirilen değişimlerle Türkiye’nin bölgesinde ve dünyadaki önemi daha da pekiştirilmiştir. Ülkemizin sadece bölgesel bir güç olmakla kalmayıp küresel bir güç haline gelmesi yolunda da büyük merhaleler kat edilmiştir. Böylece Türkiye Cumhuriyeti; Köklü, büyük ve güçlü bir devlet olarak Dünya Milletler ailesinin saygın bir üyesi haline getirilmiştir.
 
Türk Milleti olarak, bugün bunun haklı gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz ve yaşatıyoruz. Ülkemizin her alanda gösterdiği gelişme ve ilerleme düzeyini hiçbir zaman yeterli görmemeli, Devlet ve millet birlikteliğiyle ülkemizin daha da gelişmesi için daha çok çaba göstermeli, yeni nesillere vatandaşı olmaktan gurur duyacakları güçlü bir ülke bırakma sorumluluğunu hep birlikte taşımalıyız.
 
Her şeyin en iyisini hak eden milletimizin hayat standartlarını daha da yükseltilmesi için ülkemizin dünyada daha fazla söz sahibi olabilmesi için özveriyle, yılmadan çalışmalıyız. Bizi tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye, milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenmeye; Birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeye devam etmeliyiz.
 
15 Temmuz Direnişinde olduğu gibi milletimizi, devletimizi ve demokrasimizi her koşulda korumalıyız. Türkiye Cumhuriyetinin; Dayatılan esaret, küçültme, dağılma senaryolarının Atatürk’ün önderliğinde yüksek bir irade ile reddedilerek, dünyada hiçbir milletin başaramayacağı bir gayret, fedakârlık, azim ve inançla destansı bir mücadele sonucunda kurulduğunu biliyoruz. 
 
Ecdadımızın bu şanlı mücadelesi aydınlık geleceğimize yürüyüşümüzde bizlere ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Sözlerimin sonunda, ülkemizin kalkınmasını ve modernleşmesini, köklü, büyük ve güçlü bir devlet olarak dünya milletler ailesinin saygın bir üyesi haline gelmesini sağlayan Cumhuriyetimizin 95’inci kuruluş yıldönümünü kutluyorum.
 
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet ve şükranla anıyorum. Sizleri saygı ile selamlıyorum. Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun” dedi.
 
Her yaştan ve toplumun her kesiminden Karamanlıların katıldığı törende okunan şiirler ile birlikte, Larende Anadolu Lisesi Halk Oyunları Ekibi’nin sunduğu “Halk Oyunları” gösterisi gerçekleştirildi. 
 
Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki kutlama programı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen resim, kompozisyon, şiir ve spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere Vali Fahri Meral, Milletvekilleri Dr. Recep Şeker, Av. İsmail Atakan Ünver ve Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan tarafından ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.
 
Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması geçit töreni ile son buldu.